Feliciter
Engedélyezi, hogy fontosabb híreinkről értesítést küldjünk Önnek? Értesítéseink a böngésző beállításaiban bármikor kikapcsolhatók.
Engedélyezem
Világ
Albánia gazdasági kilátásai
2021. március 01.
Magyar konzuli képviselet nyílt a minap az albániai Durresben, kormányunk növelné a százmillió euró körüli tavalyi kereskedelmi forgalmunkat. További hírek a földrengés és járvány sújtotta albán gazdaságról.

Ami Albánia gazdasági kilátásait illeti: a földrengések és a koronavírusjárvány olyannyira recesszióba sodorta az országot, hogy a nemzetközi pénzügyi intézmények 2020 év végére legalább -8,4%-kos GDP visszaesést prognosztizáltak, valamint az államadósság GDP-arányos emelkedését 81,4%-ra. Ennek egyik oka, hogy 2020-ban az új beruházások hiánya tovább rontotta a gazdaság mérlegét, a befektetések mértéke több mint 15%-kal csökkent, ráadásul a nettó export is gyengült 8,13%-kal. Albánia kereskedelmi hiánya éves szinten 7,6%-kal, 2,2 milliárd euróra csökkent a 2020. január -október közötti időszakban.

Ami az állami bevételeket illeti, a legszembetűnőbb a szálloda- és vendéglátóiparból, továbbá a szolgáltatóiparból származó jövedelmek hiánya, hiszen alig érkezett külföldi turista Albániába. A turisztikai szektor többmillió eurós kárt szenvedett a járvány miatt, beleértve a vendéglátást és a hozzájuk tartozó kiszolgáló iparágakat is. Sokatmondó adat, hogy a turizmus, az ingatlanszektor és a feldolgozóipar egy részének a gazdasághoz való közvetlen hozzájárulása hozzávetőleg a GDP 40%-a. A járványügyi helyzet súlyosan érinti még a textilipart, a cipőgyártást, valamint a szolgáltatóipart és a call centereket is.

Az albán kormány több körben hozott gazdasági válságkezelő intézkedéseket, így például tavaly előbb 94 millió dollárt szabadított fel a kis- és középvállalkozások fizetési nehézségeinek kezelésére, majd mintegy 140 millió dolláros hitelkeretet biztosított a vállalatok számára. Emellett 650 millió euró értékben, 7-10 éves futamidővel államkötvényeket bocsátott ki. Az állampapírok eladásából származó bevételt egyrészről a 2015-ben kibocsátott értékpapírok visszafizetésére fordítják, másrészről a költségvetési stabilitás érdekében átcsoportosítást hajtottak végre.

A Parlament 2020 júniusában megszavazta 190,5 millió dollár IMF hitel felvételét, ötéves futamidővel. Az EU 180 millió euró hitelt adott a makrogazdasági stabilitás fenntartására, a Világbank 15 millió euró hitelt nyújt az egészségügyi szektor állapotjavítására, valamint a Parlament jóváhagyott egy újabb 80 millió euró Világbank hitelfelvételi javaslatot, mely a gazdasági növekedés visszaállítást, a nem teljesítő hitelek és az államadósság kezelését szolgálja. Az Albán Jegybank az irányadó kamatlábat 0,5%-on tartja a súlyos likviditási problémák megelőzése érdekében.

Az Eurostat 2020. harmadik negyedévi elemzése alapján az európai országok közül Albániában volt a legalacsonyabb a minimálbér (210 euró), mely kevesebb a szerbiai (344 euró), a montenegrói (331 euró) és az észak-macedóniai (282 euró) minimálbérnél is. A helyzeten az sem változtatott, hogy az albán kormány 2021. január 1-től 240 euróra növelte a minimálbér összegét.

A munkanélküliség 11,9%-ra emelkedett 2020 második negyedévben, a foglalkoztatás 3,6%-kal csökkent.

Egy felmérés szerint 2020 első félévében a vállalkozások 40%-ának volt hiteltartozása, ami 2,6%-kal magasabb, mint az elmúlt hat hónapban, az egy évvel ezelőtti adathoz képest pedig 0,9%-kal nőtt.

PRINT LAPOK